Elektrikli Bisiklet Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yazar: Salih AKBIYIK Tarih: 15:35 Kategori: Yorum: Yorum Yap

Elektrikli bisiklet almak mantıklı mı?
Elektrikli bisiklet kaç para?
Elektrikli bisiklet ne kadarlık elektrik harcar?
Elektrikli bisiklet masraf çıkarır mı?
Elektrikli bisiklet için ehliyet gerekir mi?
Elektrikli bisiklet full şarj ile ne kadar yol gider?
Elektrikli bisiklet aküsü kaç saatte dolar?

Bu yazımızda yukarıdaki soruların cevabını bulabileceksiniz.

1 -) Elektrikli bisiklet almak mantıklı mı?
Kişiden kişiye, şehirden şehire, kullanım alanından, kullanacağınız yerin şekilsel özelliklerine göre değişir. Eğer elektrikli bisikletten çok şey bekliyorsanız memnun kalamayabilirsiniz. Tabi ki benzinli motosikletler ile elektrikli bisikletler arasında dağlar kadar fark var. Bu yüzden elektrikli bisikleti gün içinde maksimum 40 - 50 km kullanacaksanız, kullandığınız yerde fazla engebeli alan yoksa, elektrikli bisikletinizi rahatlıkla şarj edebileceğiniz yer varsa tercih edebilirsiniz. Elektrikli bisikletinizi tek kişi veya en fazla 120 kg ye kadar kullanacaksanız tercih edebilirsiniz.

2 -) Elektrikli bisiklet kaç para?
Elektrikli bisikletler her keseye uygun. Nasıl mı? Piyasada onlarca markanın onlarca model elektrikli bisikleti var. Bunlar 1500 liradan 3000 liraya kadar çıkabiliyor. Ancak bu fiyatlar sizin için çok yüksek ise 2. el elektrikli bisiklet tercih edebilirsiniz. 2. el elektrikli bisikletleri 500 liradan 2000 liraya kadar piyasada bulabilirsiniz. Genelde 2. el elektrikli bisikletlerin aküsü bitmiş veya az da olsa yıpranmış olur. Bunlara yaklaşık 250 lira karşılığında sıfır akü taktırarak  kullanabilirsiniz. 
Not. N11, GittiGidiyor, Evkur, Carrefour vb. mağazalardan 36 aya kadar taksitle elektrikli bisiklet alabilirsiniz.

3 -) Elektrikli bisiklet ne kadarlık elektrik harcar?
Elektrikli bisikletler çok az enerji harcarlar. Bu da elektrik faturanıza pek etki etmez. Ortalama 1500 watt bir elektrikli bisiklet kilometre başına maksimum 2 kuruş elektrik harcar. Bu da 1000 kilometrede 20 lira yapar.

4 -) Elektrikli bisiklet masraf çıkarır mı?
Elektrikli bisikletler de tabi ki masraf çıkarabilir. Bu kullanıcıya göre değişebilir. Elektrikli bisikletlerin tekerlekleri çok masraflıdır. Elektrikli bisikletlerin tekerlekleri 50 - 60 lira arasında değiştirilebilir. Tamir ettirirseniz bu miktar 15 - 20 liraya inebilir. Ayrıca elektrikli bisikletlerde far ampullerinin patlaması, sinyal ve stop lambalarının patlaması, akünün eskimesi, beynin yanması, aynaların kırılması gibi sorunlar çıkabilir. Bu da sizlere maddi olarak yüklenebilir.

5 -) Elektrikli bisiklet için ehliyet gerekir mi?
Elektrikli bisiklet için eskiden ehliyet gerekmiyordu. Ancak yapılan açıklamada ehliyet gerektiği yazıyor. Ama bu karar henüz çoğu ilde uygulanmıyor. Eğer elektrikli bisiklet alacaksanız ve ehliyetiniz yoksa bunu yaşadığınız yerdeki polislere sorabilirsiniz.

6 -) Elektrikli bisiklet full şarj ile ne kadar yol gider?
Bu da elektrikli bisikletin watt gücüne göre değişir. Ama bir elektrikli bisiklet modeline göre 25 km, 50 km ve 75 km yol gidebilir.
500 wattlıklar 25 km,
1200 ve 1500 wattlıklar 40 - 50 km,
2000 ve 3000 wattlıkalr 75 km yol gidebiliyor.

7 -) Elektrikli bisiklet aküsü kaç saatte dolar?
Elektrikli bisiklet aküsü 6 ile 8 saat arasında dolar. Eğer elektrikli bisikletinizin aküsü tam dolmadan elektrik ile olan bağlantısını keserseniz elektrikli bisikletinizin aküsü uzun zamanda zarar görebilir.


4 yorum :

 1. Güzel bir yazı olmuş. Elinize Sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Mondial E Mon Trans aküsünü nerden bulabiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mondial'in yedek parça sitesinden temin edebilirsiniz

   Sil
 3. Elektrikli bisiklet aldim.1hafta icinde ön tekerlekten ses çıkartıyor.Bu normalmi

  YanıtlaSil